23 maja społeczność Szkoły Podstawowej w Świnkowie obchodziła Święto Polskiej Niezapominajki i dzień patrona szkoły Andrzeja Zalewskiego w rocznicę Jego 100 urodzin.
W uroczystości szkoły wzięło udział wielu gości – m. in. p. N. Robakowska – burmistrz Krotoszyna, p. S. Kalak – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie, dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych w Krotoszynie p. P. Jędrkowiak, p. R. Jakubek – sołtys wsi Świnków, p. M. Jańczak – prezes OSP w Świnkowie, ks. kanonik M. Czekaj – proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Jankowie Zaleśnym, Przyjaciele Szkoły, Rada Rodziców z jej przewodniczącą p. H. Kierzek, Dyrektorzy Szkół, Przedszkoli oraz innych jednostek organizacyjnych, nauczyciele, uczniowie szkoły, rodzice uczniów i mieszkańcy Świnkowa.
Wyjątkowym gościem była p. Anna Wróbel – córka A. Zalewskiego, która przybyła do nas aż z Toronto – by wraz z nami uczestniczyć w uroczystości zorganizowanej w rocznicę urodzin swojego taty, powspominać bogatą historię z Jego życia.
Dyrektor szkoły p. Karolina Niedbała stwierdziła, że niezwykła postać redaktora została wpisana na stałe w historię szkoły, jest źródłem inspiracji, a dla szkoły i całej społeczności lokalnej stanowi powód do dumy. Podkreśliła również, iż nadanie szkole imienia Andrzeja Zalewskiego było dla nas wielkim wydarzeniem, ponieważ staliśmy się pierwszą placówką oświatową w Polsce noszącą to imię.
Właśnie 1 września 2016 roku staliśmy się częścią historii tego wybitnego dziennikarza radiowego, który przez ponad 20 lat na antenie Pierwszego Programu Polskiego radia prowadził audycję „Ekoradio”, człowieka, który kochał polskość i Polskę – po prostu kochał ludzi. To właśnie z inicjatywy naszego patrona w 2002 roku zrodziła się idea Święta Polskiej Niezapominajki zwana popularnie „Niezapominajką”. Według śp. p. Bożeny Zalewskiej, ten niepozorny kwiatek przynosi na Ziemię barwę nieba, Sam redaktor Zalewski mówił, że symbol niezapominajki zachęca do budowania głębszych więzi, nie tylko z najbliższymi, przypomina, że warto zachować od zapomnienia ważne chwile, promować polską przyrodę i dbałość o środowisko.
Dzień Święta Szkoły obfitował w wiele różnorakich wydarzeń. Pierwsza, oficjalna część, odbyła się na sali w Wiejskim Domu Kultury w Świnkowie. Tu miały miejsce powitania, prezentacje, przemówienia, rozstrzygnięcie III Gminnego Konkursu Fotograficznego, wysłuchanie audycji radiowej, zrealizowanej przez redaktora Patryka Michalskiego z Programu Pierwszego Polskiego Radia – współpracującego z naszą szkołą, a poświęconej naszej szkole (wywiad z p. dyrektor) i jej patronowi. Audycja była emitowana w dniu 14 maja.
Co warte podkreślenia w Wiejskim Domu Kultury zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką pań – K. Szubert, M. Przybyły i J. Tokarek.
Montaż słowno - muzyczny był dla wszystkich widzów chwilą refleksji nad istotą i sensem życia, próbą odpowiedzi na pytanie - Jak żyć? Pytanie to było mottem całej uroczystości, bo przecież Święto Polskiej Niezapominajki to inicjatywa i testament nieodżałowanego człowieka, wspaniałego obywatela, redaktora Polskiego Radia. Patrona szkoły, który pokazuje swoją postawą, jak ważne w życiu człowieka są pamięć, przyroda, ekologia, patriotyzm, przyjaźń. Redaktor mimo, że nie ma go już z nami, uczy nas ciągle - Jak żyć - a uczniowie szkoły każdego dnia starają się dążyć do ideałów, które przekazał. Nie bez przyczyny w hymnie szkoły znalazły się słowa o odkrywaniu tajemnic świata, pięknie najbliższej okolicy patriotyzmie, honorze - bo uczniowie chcą ”...za patrona szkoły wzorem być Polakiem, żyć z honorem ...”.
Występujący na scenie zauważyli, że życie jest jedyne, niepowtarzalne, przemija bardzo szybko. Dotykamy go codziennie, każdą cząstką swego ciała, duszy, czujemy jego balast. Jest nieustanną walką, w której zdarzają się sukcesy i porażki, chwile dobre i złe, wzloty i upadki. Ale żyjemy, cierpimy, kochamy, poszukujemy, doświadczamy, by móc powiedzieć: "O życie, kocham cię nad życie".
Podkreślali, że życie to "krótki sen" i dlatego nie wolno go przespać. To piękny dar od Boga, nie można go więc zmarnować. Jest swoistą wędrówką człowieka i jak każda podróż musi mieć sens i cel. Życie to zadanie do rozwiązania, wielka praca domowa, niekończący się egzamin dojrzałości. W ludzkie istnienie wpisuje się nie tylko przypadek, zbieg okoliczności, lecz także niepowtarzalność rzeczy i zdarzeń. I właśnie ta zmienność, płynność wrażeń i uczuć decyduje o pięknie życia, bogactwie jego form. Wszystko w życiu człowieka jest względne. Najpiękniejszych chwil w życiu nie można zaplanować, one przychodzą same, wystarczy tylko, że otworzymy swoje serca na drugiego człowieka, a świat nigdy nie będzie dziwny. Podkreślali, że na żadnym zegarze nie znajdzie się wskazówek do życia, bo życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć, trzeba ją przeżyć. Życie samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe. Jest w nim miejsce na dobro i zło.
To od nas tylko zależy, czym je zapełnimy. Trzeba tylko – jak mówił Platon - "Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre “.
Ważnym elementem uroczystości były utwory liryczne, oprawa muzyczna – piosenki, ich aranżacja, gra na różnych instrumentach oraz wspaniały taniec w wykonaniu uczennic z klas 6 -8.
Program artystyczny wywołał u widzów wiele emocji, łez wzruszenia i przemyśleń, nawet filozoficznych, nad istotą życia. Widzowie docenili występy uczniów nagradzając ich długotrwałymi brawami na stojąco.
Podczas obchodów dnia patrona i Święta Polskiej Niezapominajki dzieci wzięły udział (już na terenie szkoły) w licznych warsztatach i zajęciach, m. in.fotograficznych, tanecznych, przyrodniczych.
Pani dyrektor, podsumowując wydarzenia tego wyjątkowego dnia strwierdziła: “Dziś tętnimy życiem naszego patrona, z czego jesteśmy bardzo dumni. Andrzeja Zalewskiego nazywano - niech te słowa przenoszą nas w świat zadumy i poszukiwania recepty na lepsze jutro”.
Jolanta Tokarek
O święcie niezapominajki i Eko-Radiu - audycja w Jedynce...kliknij w poniższe logo aby odsłuchać...