Od chwili nadania Szkole Podstawowej w Świnkowie imienia Andrzeja Zalewskiego 15 maja każdego roku – dzień Święta Polskiej Niezapominajki - jest dla całej społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego Świętem Patrona Szkoły i świętem całej szkoły.
Patron szkoły zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę - jako kwiatowy symbol Polski. Powiedział:
- „Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków”.
Dla uczniów i pracowników szkoły maleńki kwiatek, o żółciutkim oczku i niebieskich płatkach, obecny i widoczny we wszystkich miejscach szkoły - niesie przesłanie - „Pamiętaj i nie zapomnij o mnie".
W tym roku Szkoła Podstawowa w Świnkowie obchodziła swoje święto 13 maja. Wyjątkowym gościem uroczystości był p. mecenas Michał Zuchmantowicz - bliski członek rodziny patrona szkoły - redaktora Andrzeja Zalewskiego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również - Naczelnik Wydziału Oświaty w Krotoszynie p. Małgorzata Mielcarek, Dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych w Krotoszynie p. Przemysław Jędrkowiak, sołtys wsi Świnków p. Regina Jakubek, dyrektorzy wielu placówek oświatowych miasta i gminy Krotoszyn, rodzice uczniów i przedszkolaków.
Święto Polskiej Niezapominajki na stałe wpisane jest w tradycję szkoły. Organizując po raz kolejny to święto, staraliśmy się, zachować w pamięci i ocalić od zapomnienia szeroko pojęte - CZŁOWIECZEŃSTWO – empatię, miłość, wrażliwość, czułość, zrozumienie dla ludzi i świata. W tym dniu nasze myśli kierujemy również w stronę nieżyjącej dyrektor szkoły - p. Lidii Nadstawskiej - Zybały - inicjatorce nadania szkole imienia Andrzeja Zalewskiego i propagowania ideii, jakie niesie kontynuowanie wartości, tak ważnych dla patrona, a zawartych w Święcie Polskiej Niezapominajki.
Pandemia i czas nauki zdalnej zmusiły społeczność szkolną i lokalną do izolacji, zamknięcia się we własnych domach, zerwaniu kontaktów międzyludzkich. W tym czasie bardzo oddaliliśmy się od siebie, staliśmy się sobie „obcy”. To przełożyło się na swoiste wyobcowanie i samotność w sieci oraz w życiu realnym.
Realizacja tegorocznego tematu była zachętą do budowania silnych, głębokich więzi z najbliższymi i szczerych przyjaźni z ludźmi z najbliższego otoczenia, bo właśnie to zbliża ludzi i uczy empatii i wzajemnej serdeczności.
Bardzo ważnym elementem uroczystości był, przedstawiony w części artystycznej spektakl pt."Samotny, bo niekochany". Przedstawienie - jego tematyka, gra aktorska -wzbogacone wspaniałą oprawą muzyczną, tańcem, aranżacją, scenografią - wywołało w uczestniczących wiele emocji, refleksji, łez.
Uczniowie i przedszkolacy mieli równiez okazję uczestniczyć w wielu różnorodnych warsztatach promujących ekologię i szeroko pojęty artyzm - sadzenie roślin (pod patronatem firmy Legutko), poznawanie życia zwierząt egzotycznych (alpak, warana, żółwia, a nawet liska fenka), taniec nowoczesny, warsztaty filmowe.
Odbyła się również aukcja plastycznych prac uczniowskich pod hasłem "Co nam w duszy gra", a pozyskane środki zostaną w całości przeznaczone dla wszystkich dzieci szkoły.
Wszystkie zajęcia pozwoliły na nowo docenić pracę w grupie i odnowić relacje międzyludzkie i ocalić od zapomnienia CZŁOWIECZEŃSTWO.
Jolanta Tokarek