Wiki i Filip tekst o walentynkach
WALENTYNKOWE ZWYCZAJE I TRADYCJE NA ŚWIECIE
HISTORIA WALENTYNEK
Tradycja walentynek wywodzi się od zwyczaju obchodzonego w starożytnym Rzymie. 14 lutego był obchodzony Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tego dnia każda młoda, niezamężna kobieta wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie kawalerowie losowali te kartki. Tą, którą wylosował, stawała się partnerką na zabawy, a bywało, że na całe życie. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty. Żył on w starożytny Rzymie. Za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego zakazano młodym mężczyzną zawierania ślubów. Święty Walenty złamał zakaz, udzielając zakochanym potajemnie ślubów, za co został wtrącony do więzienia. W nim poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę strażnika, a później udzielił jej ślubu. Przez to został skazany na śmierć. Święty Walenty zostawił na pożegnanie list córce strażnika, który podpisał „Od Twojego Walentego”.
WALENTYNKOWE ZWYCZAJE I TRADYCJE NA ŚWIECIE
Święto Zakochanych nie jest obchodzone tylko w Polsce. Oto jak obchodzone są Walentynki na całym świecie.
STANY ZJEDNOCZONE
W USA obdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią, nie musi to być koniecznie druga połówka. Może to być kolega, koleżanka, przyjaciel, szef, nauczyciel czy babcia. Najpopularniejszym prezentem są bombonierki w kształcie serca lub czerwone róże. Walentynki w Stanach mają bardzo komercyjny charakter. Miasta toną w czerwonych serduszkach, radia są pełne miłosnych piosenek a telewizja i kina są pełne filmów o miłości.
WIELKA BRYTANIA
Dawniej dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły do sąsiednich domów, śpiewając piosenki o miłości. Ich głównym motywem było hasło „Dzień dobry, Walenty”. Obecnie w Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się kartki z podobiznami Szekspirowskich kochanków, czyli Romea i Julii.
JAPONIA
W Japonii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale również znajomym. W Walentynki obdarowują jedynie kobiety, a głównym prezentem są czekoladki. Są dwa rodzaje czekoladek – własno ręcznie robione dla ukochany, oraz zagraniczne, głównie szwajcarskie i belgijskie dla osób mniej bliskich. Panie natomiast przyjmują podarki miesiąc później – w Biały Dzień.
FRANCJA
We Francji Święto Zakochanych jest świętem narodowym i jest bardzo hucznie obchodzone. Zamiast czekoladek wysyła się bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru. Zakochani świętowanie kończą zazwyczaj romantyczną kolacją.
CZECHY
W Czechach święto to obchodzi się dwa razy w roku. Wtedy największe tłumy zakochanych możemy znaleźć na Moście Karola w Pradze. Wieszają oni kłódki, będące symbolem ich miłości. Najwięcej z nich możemy znaleźć przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając ją kilkakrotnie, można zapewnić sobie lojalność drugiej połówki.
WŁOCHY
Włosi znani ze swojej romantycznej natury bardzo hucznie świętują Walentynki. W Italii króluje czerwień. Panowie najczęściej wybierają czerwoną bieliznę dla swoich partnerek w prezencie, Panie decydują się szerszy asortyment garderoby dla swoich partnerów. W miejscu spoczynku Świętego Wojciecha, czyli w Umbrii w niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn. o właśnie wtedy pary z różnych stron świata przybywają nad grób Świętego Walentego, by ślubować sobie miłość i wierność
Kornelia i Szymon
Serce to nieodzowna ikona miłości, która symbolizuje gorące uczucie oraz oddanie. Natomiast płonące serce to znak namiętności oraz gorącej miłości. Oczywiście serce musi być czerwone, co potęguje jego magiczną symbolikę. Dlatego też większość sklepowych gadżetów posiada właśnie serduszkowy kształt. Często tuż przed obchodami święta zakochanych zasypywani jesteśmy maskotkami, czekoladkami, figurkami, biżuterią w tym właśnie kształcie.
Róże, Róże, szczególnie te czerwone, to symbol miłości do osoby obdarowywanej. Kobiety kochają takie gesty, które świadczą o płonącym uczuciu. Szczególnie w Walentynki panowie chętnie obdarowują wybranki swego serca bukietami czerwonych róż. Róża to atrybut Afrodyty i Adonisa, który symbolizuje namiętność, podziw oraz pragnienie.
Amorek, inaczej Eros to symbol miłości twórczej, kreatywnej oraz romantycznej, w której dominuje tęsknota, oczarowanie oraz pragnienie. Często pojawia się na sklepowych półkach w tym szczególnym okresie.
Ptaki miłości to również symbol tego wyjątkowego uczucia. Są to przede wszystkim papużki oraz gołąbki, które symbolizują nierozerwalność dwojga ludzi. Najczęściej spotykane są gołąbki stykające się dzióbkami w swoim ptasim pocałunku.
Podwójne kokardki, czyli tzw. "Love knots" to kolejny walentynkowy symbol, który oddaje przywiązanie, a także trwałość uczuć.
Faustyna i Marcel
Walentynki w naszej szkole
Walentynki - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
W zeszłym roku szkolnym dzień świętego Walentego obchodziliśmy u nas w szkole wystawiając przedstawienie na ten temat. Na scenie mogliśmy zobaczyć wyjątkowych aktorów z klasy VI i VII. Uczniowie wcielili się w rolę ludzi prehistorycznych, mogliśmy przypomnieć sobie również losy kochanków z Werony, były wirtualne spotkania i wiele miłosnych uniesień. Nie zabrakło poczty walentynkowej. Na początku tygodnia, na korytarzu została ustawiona czerwona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki J rozdały wszystkim adresatom szczere wyznania… Na dźwięk swojego imienia i nazwiska każdemu mocniej zabiło serce. Wiktoria Urbaniak (kl. V) i Jakub Paszek (kl. VIII) zostali WALENTYNKĄ I WALENTYM ROKU 2020!!! Uśmiech na twarzy i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane listy sprawiły wszystkim obdarowanym wiele przyjemności.
Niestety w tym roku z powodu zaistniałej sytuacji Walentynki w naszej szkole nie odbędą się, mamy nadzieję, że w następnym roku to się zmieni.
A teraz na poprawę humoru obejrzyjcie krótki filmik- Walentynki oczami dziecka
https://www.youtube.com/watch?v=I92KYUFSdhw
Życzymy wam, abyście w te walentynki byli szczęśliwi, radośńi i zakochani!
Zrobili: Faustyna i Marcel
Memy walentynkowe Hani i Kacper (1)
Memy walentynkowe Hani i Kacper (2)
Memy walentynkowe Hani i Kacper (3)
Memy walentynkowe Hani i Kacper (4)
Krzyżówka Antoni, Mateusz i Bogumił