Ratownik medyczny

We wtorek, 14 listopada 2017r., przedszkolak闚 z oddzia逝 przedszkolnego w 安inkowie odwiedzi pan ㄆkasz Malinowski - ratownik medyczny, pracuj帷y na co dzie w SP ZOZ w Krotoszynie.
      Spotkanie mia這 na celu zapoznanie dzieci z prostymi, podstawowymi czynno軼iami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a tak瞠 w豉軼iwego zachowania si w czasie r騜nych sytuacji zagra瘸j帷ych zdrowiu lub 篡ciu.
      W pocz徠kowej cz窷ci spotkania, pan ㄆkasz opowiedzia dzieciom o swojej odpowiedzialnej pracy, zaprezentowa str鎩, w kt鏎ym pracuje na co dzie. Przypomina tak瞠 jak wa積a jest znajomo嗆 numer闚 alarmowych i umiej皻no嗆 prowadzenia rozmowy z dyspozytorem medycznym.
      Nast瘼nie dzieci wys逝cha造 wa積ych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy - jak rozpozna czy osoba jest przytomna czy nie, jak prawid這wo wykona resuscytacj u dzieci i os鏏 doros造ch, w jaki spos鏏 zatamowa krwotok z nosa czy udzieli pomocy przy z豉maniach, zwichni璚iach ko鎍zyn.
      W czasie spotkania dzieci obserwowa造 w jaki spos鏏 prawid這wo za這篡 opatrunek na ran, zabanda穎wa czy za這篡 chust tr鎩k徠n. Nauczy造 si pod fachowym okiem ratownika, jaka to jest pozycja boczna ustalona - zwana bezpieczn. Swoje umiej皻no軼i 獞iczy造 na sobie i fantomach.
      Dzi瘯i takim zaj璚iom dzieci dowiedzia造 si w jaki spos鏏 mo積a pom鏂 osobie poszkodowanej zanim przyjedzie pomoc medyczna. Nauczy造 si konkretnych umiej皻no軼i, kt鏎e by mo瞠 w przysz這軼i uratuj komu 篡cie.
      Bardzo dzi瘯ujemy p. ㄆkaszowi za niezwykle ciekawe i interesuj帷e spotkanie, kt鏎e na d逝go pozostanie w pami璚i nie tylko dzieci, ale i rodzic闚, gdy ka盥y z nich otrzyma wskaz闚ki w jaki spos鏏 udziela pierwszej pomocy.

V.Mizera